• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Medikal Tıbbi Malzeme Deposu
    • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
    • Hasta Bezleri S G K Anlaşmalı
Üyelik Girişi

Varis Ve Tedavisi

VARİS NASIL OLUŞUR HERKESTE OLURMU?
 
Ayaklarımızda yer alan toplardamarlar tarafından kalbe pompalanamayan kirli kanın toplardamarlar içerisinde birikmesi varis hastalığına yol açmaktadır. Kan birikmesi nedeniyle toplardamarlarda yüksek tansiyon oluşmaktadır. Bu hastalık insanda şiddetli ve ciddi ayak ağrıları, şişliklere yol açarken, bir müddet sonra da kılcal damarlardan başlayarak ciddi varislere kadar giden tablo karşımıza çıkmaktadır. Toplardamarlardaki tansiyonu düşürmenin en kolayı yürüyüş yapmak, bisiklete binmek kısaca hareket etmektir. Bunları yapamıyorsak ayakta dururken ya da otururken ayaklarımızın parmak uçlarında yukarı kalkarak da hastalıktan korunabilir, şikayetlerimizi asgariye indirebiliriz. Bunlar son derece basit ama yararlı yöntemlerdir. Bunları yaptığınız zaman ayaklarımızdaki toplardamarınız içerisindeki kirli kanın basıncı düşeceği için ayaklarımız çok rahatlayacaktır, varis gelişimini en asgari düzeye indirmiş oluruz

VARİSTE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

   Varisin tanısında kalp ve damar cerrahının yapacağı fizik muayenenin yanı sıra dopler ile inceleme bütün bulguları bize verebilmekte ve yapacağımız tedavi konusunda da yardımcı olmaktadır.
    Tedavide öncelikle yaşam tarzımızı değiştirmeliyiz. Daha çok sportif faaliyetlerde bulunmalıyız. Hareketsiz kalmamaya dikkat edin. Topuklu ve dar giysilerden kullanmayın.
   Sıcağın yan etkilerinden korunmak için soğuk duş alınız.
Uzun süreli ayakta çalışan ve ofis çalışanlarının varis çorabı kullanması son derece faydalı olur bu kişilerdeki varis gelişimi aşağıya indirmekte, şikayetlerinin bir çoğunun da ortadan kaldırmaktadir. Varis çorabı değişik basınçlarda olup yapılacak fizik muayene ve dopler incelemesinden sonra hastaya uygun olanı hekim önerir. 
   Varis çorapları dışarıdan bası yaparak bu basınçla toplardamar içerisindeki kan birikimini önlemekte ve akımını kolaylaştırmaktadır. Bunun sonucunda da ayaklarda ağrı sızı gibi şikayetleri ciddi bir şekilde azaltabilmektedir. Varis çorabı yataktan çıkmadan ayak en dinlenmiş haldeyken giymek ya da 5-10 dakika kadar yükseğe kaldırıp ayaktaki ödemi azalttıktan sonra giymek uygundur. Akşam varis çorabı çıkarılabilir. Hafta sonu evde istirihateyken giymeye gerek yoktur. Yoğun çalışma temposu içerisinde kullanıldığında yaşam kalitesi üzerinde belirli oranda iyileşme sağlar.

Çiğli Varis Çorabı Satiş Merkezi ÇETİN MEDİKAL